Redakcja Programów Katolickich

Jak chorować - czyli o godności, bólu i byciu sobą

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2025 08:00
Czy choroba musi oznaczać rezygnację z własnego głosu i prawa do emocji? Jak mówić o cierpieniu, które dotyka nie tylko ciała, ale i relacji, tożsamości, duchowości? Gdzie przebiega granica między wspieraniem a narzucaniem „dzielnej” postawy? Tematy te coraz częściej pojawiają się na styku psychologii, duchowości i medycyny, domagając się nowego języka – języka obecności, towarzyszenia i prawdy.
Audio
zdj.
zdj.Foto: Thaiview/Shutterstock

Rozmowa koncentruje się na  wyzwaniach, jakie niesie ze sobą doświadczenie poważnej choroby – zarówno dla osób chorych, jak i ich bliskich. W centrum zawsze musi się jednak  stawiać   godność osoby, która znalazła się w sytuacji granicznej oraz jej trudne emocje: lęk, bezradność, złość, poczucie winy. Jednocześnie nie można  pomijać  mechanizmów ucieczkowych, jakie uruchamiają się w relacjach z chorymi, oraz na społecznych  tabu, jakie nadal towarzyszą tematom śmierci i cierpienia. W tym kontekście czymś zasadniczym staje się też pytanie o rolę duchowości i autentyczne towarzyszenie – nie heroiczne, ale bliskie i uważne. Gościem audycji jest ks. Stanisław Szlassa współautor książki <Jak chorować. Pytania, których się boimy>


Posłuchaj
14:43 _PR2 (mp3)_20250706073120.mp3 lumen

 

***

Tytuł audycji: "Lumen"

Prowadzący: Jan Pniewski

Godzina emisji: 7:45

Czytaj także

110. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2025 08:00
110 rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego jako pretekst do przypomnienia sylwetki poety we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników min. Czesława Czaplińskiego oraz Ernesta Brylla
rozwiń zwiń
Czytaj także

XIII Maraton Apologetyczny 

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2025 08:00
W tym roku przypada 60 rocznica zakończenia prac Soboru Watykańskiego II. Z tej okazji w centrum zainteresowania uczestników XIII Maratonu Apologetycznego znalazły się dokumenty soborowe i ich wpływ na zmianę myślenia w Kościele i o Kościele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osoba w centrum – bioetyka po włosku

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2025 08:00
Zapłodnienie in vitro, badania na komórkach macierzystych, modyfikacje genetyczne czy wreszcie granice eksperymentów medycznych to tylko nieliczne z wielu problemów, z jakimi konfrontuje nas współczesna się nauka i jej zastosowania.  A wszystkie one zmuszają nas do głębokiego namysłu natury etycznej. Praca <Osoba w centrum. Specyfika debaty bioetycznej we Włoszech> odsłania kulisy jednej z najbardziej złożonych dyskusji filozoficznych naszych czasów.
rozwiń zwiń